poWRót do aktualności

31 stycznia 2023

Pielgrzymka do Portugalii i Santiago de Compostela

Nasza Parafia pod przewodnictwem księdza proboszcza za pośrednictwem biura podróży Santiago Tours z Tych organizuje we wrześniu tego roku pielgrzymkę do Fatimy i Santiago De Compostela. Poniżej program i cennik 

1 DZIEŃ, 12.09.2023 KRAKÓW (BALICE) – PORTO (FRANCISCO SÁ CARNEIRO) – FATIMA

Zbiórka na lotnisku w Krakowie-Balicach. Wylot do Porto o godzinie 07:20. Przylot do Portugalii o godzinie 12:40. Przejazd do Fatimy. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg. Wieczorem możliwość uczestnictwa w procesji różańcowej w wigilię rocznicy objawień na placu fatimskim (21:30).

2 DZIEŃ: 13.09.2023 FATIMA – VALINHOS – ALJUSTREL – GROTY MIRA DE AIRE

Śniadanie. Zwiedzanie Sanktuarium: Capelinha – kaplica stojąca w miejscu objawień Matki Bożej małym pastuszkom: Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie; Bazylika Matki Boskiej Różańcowej z grobami św. Franciszka, św. Hiacynty oraz siostry Łucji. Uczestnictwo w drodze krzyżowej prowadzącej do Valinhos – miejsca objawień Anioła Portugalii oraz do wioski Aljustre0, gdzie znajdują się domy rodzinne Franciszka, Hiacynty i Łucji. Przejazd do Grutas de Mira de Aire. Ta rozległa podziemna grota odkryta została 1974 roku i po 30 latach badań, prac oczyszczających oraz zainstalowaniu oświetlenia udostępniona została dla zwiedzających. Poruszając się po rozległym podziemnym systemie korytarzy oraz komnat podziwiać możemy imponujące formacje naciekowe w postaci licznych stalaktytów i stalagmitów. Niektóre z nich przybierają niecodzienne kształty, mające swoje nazwy. Spotkać możemy tu m. in. Chiński Kapelusz, Organy, Meduzę czy Wrota Piekieł. Ponadto znajduje się tu kilka rozległych naturalnych komnat (Wielka Sala czy Czerwony Pokój). Wewnątrz groty panuje stosunkowo wysoka temperatura 17 °C. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Udział w wieczornej procesji światła w dniu 106 rocznicy objawień fatimskich (godz.: 21:30).

3 DZIEŃ: 14.09.2023 BATALHA - ALCOBAÇA - NAZARÉ

Śniadanie. Zwiedzanie zespołu klasztornego Matki Boskiej Zwycięskiej w miejscowości Batalha – wspaniały przykład późnego gotyku portugalskiego, z grobowcami władców portugalskich, wpisany na światową listę UNESCO. Przejazd do Alcobaça, gdzie znajduje się gotycki klasztor cystersów, z grobowcami bohaterów romantycznej legendy – króla Pedro Okrutnego i jego potajemnie poślubionej małżonki Ines de Castro. Po południu wyjazd nad Atlantyk do Nazaré, uroczej wioski rybackiej i starego sanktuarium maryjnego, dziś najbardziej znanego kurortu w tej części wybrzeża. Odpoczynek na malowniczej plaży. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Udział w wieczornej procesji światła (godz.: 21:30). Nocleg w Fatimie.

4 DZIEŃ: 15.09.2023 LIZBONA

Śniadanie. Przejazd do Lizbony. Zwiedzanie dzielnicy Belém położonej nad samą rzeką Tag. To stąd wyruszały portugalskie karawele, w tym słynny Vasco da Gama na wyprawę do Indii. Czasy odkryć geograficznych pamięta Wieża Belem, niegdyś strzegąca dostępu do portu, a niesamowity Pomnik Odkrywców zbudowany został na 500-lecie śmierci księcia Henryka Żeglarza. Następnie - największy symbol potęgi Portugalii z XVI w. – Kościół Hieronimitów wybudowany w stylu manuelińskim. Przejazd do centrum miasta. Spacer przez najstarszą dzielnicę Lizbony Alfamę. Wąskie uliczki, białe ściany i czerwone dachy pamiętają czasy sprzed trzęsienia ziemi w 1755 roku, kiedy niszczycielski żywioł zniszczył większą cześć portugalskiej stolicy. Nawiedzenie kościoła św. Antoniego, gdzie urodził się najsłynniejszy portugalski święty, a następnie wizyta na słynnych lizbońskich punktach widokowych. Przejście przez dzielnicę Baixa i na Plac Rossio: czas wolny. Powrót do hotelu w Fatimie. Obiadokolacja. Udział w wieczornej procesji światła (godz.: 21:30). Nocleg.

5 DZIEŃ: 16.09.2023 TOMAR – COIMBRA

Śniadanie. Zwiedzanie imponującego rozmiarami klasztoru templariuszy w Tomar. Niezwykła historia tego zakonu w Portugalii nierozerwalnie łączy się z historią odkryć geograficznych i złotego wieku Portugalii. Następnie wyjazd do Coimbry, dawnej stolicy Portugalii. Zwiedzanie uniwersytetu (najstarszy ośrodek uniwersytecki Portugalii z XIII wieku), z niesamowitą biblioteką zawierającą tysiące starych ksiąg i rękopisów. Przejście spacerem przez stare miasto i czas wolny. Obiadokolacja i nocleg w Fatimie. Udział w wieczornej procesji światła (godz.: 21:30).

6 DZIEŃ: 17.09.2023 PORTO - BRAGA

Śniadanie i wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do Porto, zwanego miastem niezwyciężonym, siedzibą biskupów i najważniejszym miastem północnej części kraju. Barokowe kamienice skrywają niejedną tajemnice tego kupieckiego miasta, którego życia toczy się wokół rzeki Douro oraz słynnych winiarni wina Porto. Zwiedzanie miasta, m.in. żelaznego mostu Ludwika I, przepięknego dworca kolejowego Sao Bento wyłożonego słynnymi portugalskimi kafelkami azulejos, ociekającego złotem kościoła św. Franciszka oraz portowej dzielnicy Ribeira, wpisanej na listę UNESCO. Czas wolny w centrum miasta. Następnie popołudniowy rejs po rzece Douro z przepięknymi widokami na miasto oraz magazyny wina porto. Na zakończenie dnia degustacja słynnego, słodkiego wina, które od dziesięcioleci jest symbolem Porto. Przejazd do centrum Bragi, zwanego “portugalskim Rzymem”. Miasto jest siedzibą prymasa Iberii i przez wieki było najważniejszym centrum świata chrześcijańskiego na półwyspie Iberyjskim. Zwiedzanie centrum miasta i czas na krótki odpoczynek. Przejazd do hotelu w okolicach Bragi. Obiadokolacja i nocleg.

7 DZIEŃ: 18.09.2023 BRAGA – BOM JESUS DE MONTE - SANTIAGO DE COMPOSTELA

Śniadanie. Poranne nawiedzenie sanktuarium Bom Jesus de Monte w Bradze. Następnie przejazd do Santiago de Compostela. Zwiedzanie miasta, do którego rokrocznie dociera tysiące pątników z całego świata. W planie przede wszystkim Katedra i nawiedzenie grobu św. Jakuba Starszego, apostoła i pielgrzyma. Poza tym przejdziemy przez wszystkie place katedralne, zobaczymy rektorat Uniwersytetu, szpital królów katolickich. Następnie czas wolny w tym przepięknym mieście pełnym pielgrzymów. Powrót do Bragi, obiadokolacja i nocleg.

8 DZIEŃ: 19.09.2023 BRAGA – PORTO (FRANCISCO SÁ CARNEIRO)

Śniadanie i wykwaterowanie. Przejazd na lotnisko w Porto. Wylot do kraju o godzinie 6:15. Przylot do Krakowa około 15:55.

Cena:

2000 PLN + 400 EUR (dla grupy minimum 50 osób)
2100 PLN + 420 EUR (dla grupy minimum 45 osób)
2100 PLN + 440 EUR (dla grupy minimum 40 osób)
2100 PLN + 460 EUR (dla grupy minimum 35 osób)
2100 PLN + 480 EUR (dla grupy minimum 30 osób)

CENA ZAWIERA:

• przelot lotem rejsowym, opłaty lotniskowe, bagaż zasadniczy 23 kg i mały bagaż podręczny 8 kg
• transport autokarem na terenie Portugalii;
• zakwaterowanie: 7 noclegów – hotele min. 3* w pok. 2-os, 3 osobowym (dopłata do pokoju jednoosobowego: 200 EUR/osoby);
• wyżywienie: 7 x śniadania, 7 x obiadokolacje;
• ubezpieczenie KL, NNW, bagaż;
• system audio-guide, wraz z słuchawkami;
• przewodnik z jęz. polskim. CENA NIE ZAWIERA:
• Ubezpieczenia od kosztów rezygnacji 3 % wartości imprezy lub 6% wartości imprezy (zwyżka za choroby przewlekłe);
• Ubezpieczenia od chorób przewlekłych - 80 PLN;
• Koszty realizacji programu: bilety wstępu, przewodnicy lokalni - 100 EUR / osoby (płatne u lokalnego kontrahenta) - nie podlegają rozliczeniu;
• Opłata za Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 10 PLN oraz opłata za Turystyczny Fundusz Pomocowy 10 PLN.

SZCZEGÓŁY LOTU:

1 OS 600 12SEP KRKVIE 0720 0815
2 OS 445 12SEP VIEOPO 1020 1240
3 LH1789 19SEP OPOMUC 0615 1000
4 LH1624 19SEP MUCKRK 1435 1555

Strony