Chór parafialny

Chór powstał w 1985 roku jako chór parafialny.

Jego założycielem i dyrygentem od samego początku jest Leonard Fulneczek. Obecnie chór liczy ok. 36 członków w róznym wieku. Jego głównym zadaniem jest oprawa muzyczna uroczystości religijnych odbywających się w parafii. Chór śpiewa m. in. podczas liturgii świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy i Bożego Ciała. Koncertuje podczas nabożeństw maryjnych i kolędowych, w trakcie odpustu i kiermaszu, podczas bierzmowania i innych wizytacji biskupich, itp.

Ponadto chór uczestniczy w życiu kulturalnym bliższego i dalszego regionu, szczególnie udzielając się w imprezach i uroczystościach organizowanych na terenie gminy Krzyżanowice. Na repertuar chóru składają się głównie pieśni religijne z różnych okresów i epok. Oprócz tego artyści wykonują także pieśni i piosenki o innej tematyce. Sporą część repertuaru wypełniają pieśni do słów Josepha von Eichendorffa, a także inne utwory pochodzące ze Śląska. Najczęściej chór śpiewa w języku polskim, niemieckim oraz po łacinie.

Do największych sukcesów chóru można zaliczyć:

    zdobycie wielokrotnie I. miejsca na Festiwalu Pieśni Chóralnej Josepha von Eichendorffa w Raciborzu (ostatni raz w 2010 roku)
    uzyskanie kilkakrotnie tytułu laureata w "Wodzisławskich Spotkaniach Chóralnych"
    uzyskanie II nagrody w Festiwalu Pieśni Maryjnej "Magnificat 2003" w Piekarach Śląskich
    zdobycie III miejsca w Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie.

Chór wielokrotnie reprezentował Śląsk na Festiwalu Narodowościowym w miejscowości Ratka na Węgrzech oraz w przeglądzie "Cantate Deo" w czeskich Luhacovicach. W 2005 roku chór przygotował i wydał płytę "Dziecino słodka" z kolędami w swoim wykonaniu.

W 2010 roku chór obchodził uroczyście Jubileusz 25-lecia swego istnienia.
 

Strony